Свято-Флорівський жіночий монастир у Києві та Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» вшанували пам’ять похованих у Печерському Вознесенському монастирі

12.12.2012

Свято-Флорівський жіночий монастир у Києві та

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс

«Мистецький Арсенал»

вшанували пам’ять

похованих у Печерському Вознесенському монастирі

 

 

В суботу, 8 грудня 2012 року, відбулося перенесення у Флорівський монастир поховань із некрополя Вознесенського монастиря, виявлених під час археологічних досліджень на території нинішнього Мистецького Арсеналу.

 

У поховальному обряді взяли участь Митрополит Київський та всієї України Володимир та Ігуменя Києво-Флорівського монастиря Антонія, а також  представники вищого духовенства країни: Митрополит Вишгородський і Чорнобильський Павел, Архієпископ Бориспільський Антоній, Архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, Єпископ Васильківський Пантелеймон, Єпископ Броварський теодозій, Єпископ Фастівський Деміан, Єпископ Бородянський Варсонофій. Жалобний захід відвідали Перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Олександр Мазурчак та радник Президента України і член Наглядової ради Благодійного фонду Мистецького Арсеналу Марина Ставнійчук.

 

Світлій пам’яті похованих відбулася заупокійна служба та встановлено хрест і пам’ятну стелу, створену для цієї нагоди скульптором, заслуженим художником України Миколою Теліженком.

 

Вознесенський некрополь було виявлено на території нинішнього Мистецького Арсеналу і досліджено архітектурно-археологічною експедицією Інституту археології НАН України у 2005 – 2008 роках. Саме у цей час розпочинався процес ревіталізації колишнього секретного військового заводу і створення музейного комплексу.

 

 Так, через 300 років возз’єдналася і упокоїлася разом Вознесенська монастирська громада, яка втратила свою обитель і була переведена з Печерська на Поділ на початку 18 століття. Адже у 1711–1712 рр. у зв’язку з будівництвом Печерської фортеці царським указом Вознесенський монастир припинив існування на своїй історичній території, а черниць об’єднали з громадою Флорівської жіночої обителі.

 

З огляду на християнський обов’язок перед упокоєними Вознесенського некорополя було прийнято рішення вшанувати їх пам’ять, здійснивши перенесення поховань на територію Флорівського монастиря.

 

Історична довідка:

Печерський Вознесенський дівочий монастир:

 

З XVI в. збереглися письмові свідчення про існування жіночої чернечої громади при Києво-Печерській Лаврі на території нинішнього культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький Арсенал». Достовірно відомо, що монастир знаходився під духовною опікою Печерського архімандрита. Черниці обителі були кровно пов’язані з найвпливовішими родинами свого часу. Близько 1683 року ігуменею монастиря стала мати майбутнього гетьмана Івана Мазепи Марія Магдалина Мазепина (в дівоцтві – Мокієвська) (†1707). Монастир славився мистецтвом гаптування, при ньому існував сирітський притулок для дівчат.

 

У 1706 р., згідно з указом Петра I, було закладено Києво-Печерську цитадель, куди увійшла територія монастиря, а в 1711–1712 рр. Вознесенський монастир переведено на Поділ та об’єднано з громадою Флорівської жіночої обителі. Новоприбулі черниці побудували діючу донині Вознесенську церкву (1722–1732 рр.) та кам'яну дзвіницю (близько 1740 р.), реконструйовану в ХIX ст. архітектором А. Меленським.

 

Печерські черниці перенесли у Флорівський монастир і свою головну святиню – чудотворну ікону Божої Матері Рудненську. Ця ікона була проявлена як чудотворна 1687 року у містечку Рудня на Чернігівщині. Місцева парафія навіть вшанувала цю подію спорудженням для чудотворного образу власного окремого храму, куди для поклоніння у 1689 прибув ігумен Димитрій – майбутній митрополит і святитель Ростовський. За висновками дослідників літературного спадку Димиртія Ростовського, зустріч із Рудненським чудотворним образом навіть втілилася у віршах святителя. Відтак, близька дружба ігумена із гетьманом Іваном Мазепою сприяла перенесенню ікони до Печерського Вознесенського монастиря, настоятелькою якого на той час була гетьманова мати. Відомо також про звернення намісника Києва-Печерської Лаври Паїсія до Мазепи із побажанням перенести чудотворний образ до Лаври, але гетьман на це не погодився. Починаючи з 1920 року – після радянських реквізицій – місце перебування ікони невідоме.

 

Вознесенський храм Печерського монастиря, збудований Марією Магдалиною Мазепою у 1705–1707 рр., став парафіяльною церквою військового гарнізону, а інші монастирські будівлі були пристосовані для потреб військового відомства. До 1727 року на території монастиря було розміщено артилерійські склади і ремонтні майстерні.  Наприкінці XVIII – початку ХІХ століття було зведено головний корпус Арсеналу, і з архітектурного ландшафту Печерська зникли останні споруди колишнього Вознесенського монастиря. До кінця ХХ століття Арсенал зберігав своє первинне призначення, залишаючись об’єктом, що використовувався для військових потреб, а його територія була закритою для населення.

 

Вознесенський некрополь XVII-XVIII ст. унікальне археологічне відкриття, яке має величезне значення для історії Києва та України. Це перший поховальний антропологічний комплекс Києва 17-го -18 століть, який в такому значному масштабі досліджується на сучасному європейському рівні. Завдяки такому дослідженню з’явилася можливість відтворити образ тогочасних жителів Києва, перш за все – черниць монастиря, дізнатися про особливості їхнього побуту, декоративно-прикладне мистецтво 17-18 століть.

 

Загальна кількість знайдених поховань Вознесенського некрополя – 262. Серед похованих виявлено останки 90 жінок (імовірно, ігумень і черниць) та 60 діток. 8 грудня у Флорівському монастирі було перенесено 102 поховання. Тлінні рештки ще 160 осіб перебувають зараз на дослідженні в Інституті археології НАН України. Їхній прах буде віддано землі влітку 2013 року. 

 

Гіпотеза про поховання на території Возенесенського некрополя ігумені Марії Магдалини Мазепи – матері гетьмана Івана Мазепи, яка була ігуменею Печерського Вознесенського монастиря впродовж майже 25 років, до сьогодні не підтверджена і не спростована.

 

 

Єдиним достовірно ідентифікованим є поховання генерал-майора Семена Івановича Сукіна († 1740), який близько 5-ти років займав посаду губернатора Києва та жертвував значні кошти на відновлення Вознесенського храму на Печерську. Перенесенням поховання губернатора Семена Сукіна опікується Київська міська державна адміністрація.

 

 

Новини

Запрошуємо Вас до участі у інтерактивному освітньому фестивалі АРСЕНАЛ ІДЕЙ з 26 по 30 вересня 2018 року у Мистецькому Арсеналі!

Пані та панове! Запрошуємо Вас до участі у інтерактивному освітньому фестивалі АРСЕНАЛ ІДЕЙ з 26 по 30 вересня 2018 року у Мистецькому Арсеналі!

Детальнiше »

Увага! Важлива інформація!

На нашу пошту в останні дні надійшло безліч прохань з приводу того, щоб продовжити конкурс.

Детальнiше »

Оголошення про Конкурс з відбору учасників Бюро змін «Дитяча Демократія»

Благодійний фонд «Мистецький Арсенал» та Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» оголошують КОНКУРС з відбору учасників Бюро змін «Дитяча Демократія»

Детальнiше »

Зустріч учасників всеукраїнської програми Арсенал Ідей Україна

20 грудня у Мистецькому Арсеналі відбулася зустріч учасників всеукраїнської програми Арсенал Ідей Україна, яка стартувала у 2017 році та передбачала створення у містах України постійно діючих освітніх платформ на основі досвіду реалізації проекту Арсенал Ідей у Мистецькому Арсеналі.

Детальнiше »

Простір рівних можливостей

Програма Простір рівних можливостей передбачає створення в Мистецькому Арсеналі відкритого соціального простору, який стане місцем комунікації та соціалізації дітей та дорослих з інвалідністю, забезпечить реалізацію їх прав на вільний доступ до культурних цінностей, знань та інформації.

Детальнiше »

II ФОРУМ НОВОЇ ОСВІТИ. Коли дорослі і діти говорять на рівних

З 5 до 9 квітня 2017 року в Мистецькому Арсеналі у рамках інтерактивного освітнього фестивалю «Арсенал Ідей» відбудеться ІІ Форум нової освіти, до участі в якому запрошуються школярі 8–11 класів.

Детальнiше »

Іноваційний освітній проект “АРСЕНАЛ ІДЕЙ” шукає свого візуального героя

Звертаємося по креативну допомогу до Вас та Ваших дітей! Освітній фестиваль “Арсенал Ідей” шукає свого візуального героя. Якщо у Ваших дітей є цікаві ідеї щодо того, як може виглядати образ нового персонажу, ми будемо дуже раді отримати їх. Чекаємо на цікаві пропозиції! На нашій офіційній сторінці у Фейсбук буде створено альбом, де ми розмістимо усі отримані роботи та імена юних художників. Автор найкращого малюнку отримає подарунок, а дизайнер проекту зможе використати вашу ідею для створення “обличчя” фестивалю Арсенал Ідей.

Детальнiше »

Інноваційний освітній проект “Арсенал Ідей” шукає свого візуального ГЕРОЯ

Друзі! Увага! Звертаємося по креативну допомогу до Вас та Ваших дітей! Інноваційний освітній проект “Арсенал Ідей” шукає свого візуального героя. Якщо у Ваших дітей є цікаві ідеї щодо того, як може виглядати “обличчя” нового персонажу, ми будемо дуже раді отримати їх. Чекаємо цікавих пропозицій!

Детальнiше »

Запрошуємо Вас до участі у ІІІ Освітньому фестивалі АРСЕНАЛ ІДЕЙ

Пані та панове! Запрошуємо Вас до участі у ІІІ Освітньому фестивалі АРСЕНАЛ ІДЕЙ з 5 до 9 квітня 2017 року у Мистецькому Арсеналі! АРСЕНАЛ ІДЕЙ – це креативний комунікативний простір у Мистецькому Арсеналі, щорічний міждисциплінарний фестиваль, що у ігровій інтерактивній формі презентує найкращі здобутки нових освітніх тенденцій, проектів та програм.

Детальнiше »

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИСТЕЦЬКИЙ АРСЕНАЛ» ПРОДОВЖУЄ СВОЇ ПРОЕКТИ

20 липня в Мистецькому Арсеналі відбулося засідання правління Благодійного фонду «Мистецький Арсенал». Його метою було підведення підсумків діяльності фонду за період з 2010 по 2016 рік, а також визначення завдань на майбутнє та обговорення співпраці між Благодійним фондом та НКММК «Мистецький Арсенал».

Детальнiше »

Клуб Друзів

17 лютого, під час відкриття виставки ВЕЛИКИЙ СКУЛЬПТОРНИЙ САЛОН 2011, Благодійний фонд «Мистецький Арсенал» оголосив про відкриття КЛУБУ ДРУЗІВ МИСТЕЦЬКОГО АРСЕНАЛУ.

Детальнiше »