В МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛІ ВІДБУВСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ МУЗЕЙ, ВІДКРИТИЙ ДЛЯ ВСІХ: КУЛЬТУРА БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ

18.09.2013

Що ми можемо зробити задля того, щоб люди з особливими потребами не були людьми з обмеженими можливостями?

Як зробити культурні цінності доступними для кожного члена суспільства?

Мета круглого столу – не лише пошук відповідей на ці гострі питання, але й обговорення та подальше здійснення реальних кроків задля вирішення проблеми забезпечення рівних можливостей у доступності культурних цінностей для дітей і дорослих з особливими потребами.

 

Організаторами круглого столу виступили Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» та Благодійний фонд «Мистецький Арсенал», який опікується соціальними програмами Мистецького Арсеналу та ініціював проведення круглого столу у межах соціальної програми проекту АРСЕНАЛ ІДЕЙ.

 

Учасниками круглого столу стали представники міністерств і відомств, музейних інституцій, фондів, громадських об’єднань, науковці, які прагнуть об’єднати зусилля навколо вирішення проблеми соціокультурної реабілітації та інтеграції у соціальний простір людей з особливими потребами через забезпечення доступу до культурної спадщини.

 

До організаторів та учасників круглого столу надійшло звернення від Віце-премєр-міністра України Костянтина Грищенко:

«Однією з ознак сучасної європейської держави є повноцінний доступ людей з особливими потребами до культурних цінностей та можливостей творчого розвитку. На цьому неодноразово наголошував Президент України Віктор Янукович і над забезпеченням цього послідовно працює наш уряд. Ми зацікавлені в тому, щоб умови такого доступу продовжували створюватися по всій країні і охоплювали все більшу кількість музейних закладів. 

Природно, що ваш захід проводиться саме в рамках проекту Арсенал Ідей, адже він вже має спеціальні програми для окремих груп дітей та підлітків з особливими потребами. Зараз на базі Арсеналу Ідей відпрацьовуються оптимальні моделі доступу дітей з особливими потребами до культурно-мистецьких установ. Вірю, що найбільш успішні з напрацьованих підходів та методик будуть впроваджені в інших музейних закладах України.

Сьогодні ж бажаю вам плідної роботи та розраховую, що ви зможете не лише обговорити набутий досвід, а й визначити подальші реальні кроки, спрямовані на вирішення проблеми забезпечення рівних можливостей доступу дітей і дорослих з особливими потребами до духовних скарбниць. 

З найкращими побажаннями Костянтин Грищенко»

 

Круглий стіл розпочався тематичним авторським перформансом від переможця проекту «Танцюють всі!-4» Василя Козара, який на благодійних засадах проводить в АРСЕНАЛІ ІДЕЙ щотижневі навчання для дітей з обмеженнями слуху. Ексклюзивну постановку молодого талановитого хореографа було присвячено людям з особливими потребами.

 

Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко, відкриваючи роботу круглого столу, привітав організаторів і гостей заходу. Він зазначив, що такий проект має стати постійним, адже він має на меті, аби кожна дитина почувала себе гармонійно в суспільстві, та наголосив, що «особливим» дітям необхідно дати можливість інтегруватись у суспільне життя через творчість: «Завдання, яке ставить Глава держави, - щоб діти, які через проблеми зі здоров’ям, інвалідність чи втрату батьків сьогодні є «виключеними» з суспільства, мали рівний доступ до освіти, культурного надбання, творів мистецтва, розвивали свої здібності в гуртках, секціях, мали можливість творчо розвиватись разом з однолітками».

За його словами Ю.Павленко розпочатий у «Мистецькому арсеналі» Інноваційний проект АРСЕНАЛ ІДЕЙ, у межах якого проводяться розвиваючі програми для дітей з особливими потребами, відповідає завданням Президента в рамках проведення Року дитячої творчості.

«Музеї мають стати відкритими для дітей з особливими потребами. Формат, в якому Мистецький арсенал реалізує ідею спільного творчого розвитку усіх дітей, проведення сучасних та цікавих освітніх проектів, які заохочують дітей до пошуку нових знань, пізнання світу, нестандартного мислення, може стати прикладом для інших музеїв, культурних центрів, прикладом того, як діти з особливими потребами можуть почуватися гармонійно серед інших дітей», - підкреслив Ю.Павленко.

На його переконання, ставлення до дітей з особливими потребами є свідченням рівня цивілізованості суспільства.

 

Заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Лариса Мудрак підтримала основні тези свого колеги. Виступаючи під час круглого столу, вона зазначила: «Ми сюди прийшли з відкритим серцем. І це та дорога, якою вирішується багато справ. Дуже приємно, що вирішує їх саме громада. Велика подяка Мистецькому Арсеналу, адже не кажучи про мистецький простір, яким він опікується, він стає гордістю нашої держави, здійснюючи такі соціальні проекти. Ви це робите не тому, що є закон, постанова чи наказ, ви це робите з відкритим серцем».  

Лариса Мудрак зауважила, що підхід до забезпечення потреб людей з особливими потребами – це яскравий лакмус прогресивності всього суспільства, і не лише українського. Він відображає стан розвитку, культури, духовності, стан гідності особистості в суспільстві.

 

Генеральний директор Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький Арсенал» Наталія Заболотна зазначила: «Мистецький Арсенал знаходить шляхи до залучення якнайширших кіл громадськості до культури. Ми прагнемо, аби кожен відвідувач почувався комфортно, знаходив для себе щось нове та цікаве, позбавляючи відвідувачів від стереотипу про музей як щось не надто цікаве і примусове, створюючи можливості для інтерактиву, особливо для дітей, та демократичну атмосферу, де глядач вільно спілкується з мистецтвом.  

Важливим нашим завданням є зробити мистецтво доступним і для людей з особливими потребами. Я переконана, що радість відкриттів цих людей переоцінити неможливо – у нашому непростому щоденному житті ми можемо подарувати їм можливість побачити та відчути світ у нових барвах».

 

Директор Благодійного фонду «Мистецький Арсенал», керівник проекту АРСЕНАЛ ІДЕЙ Ольга Вієру, висловила  вдячність усім, хто підтримав проект: «Ми вдячні партнерам та усім, хто допомагає нам втілити проект у життя – ми розуміємо, що поки є небайдужі люди, ми можемо спільно створювати для дітей з особливими потребами можливості для пізнання світу, виявлення творчих здібностей, розкриття їх потенціалу, та подарувати надію на майбутнє. Проект АРСЕНАЛ ІДЕЙ буде і надалі розвиватися, а сьогодні він є чудовим початком для глибокої розробки, апробації та втіленню спеціалізованих програм для дітей з особливими потребами».

 

Своїми думками з обговорюваних питань поділилися також Владислав Піоро, голова правління ГО «Український центр розвитку музейної справи», Ганна Рудик, заступник генерального директора Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Ніна Березіна, відділ позашкільної освіти та захисту прав дитини Міністерства освіти і науки України, Андрій Гусак, заступник директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України, Андрій Шевцов, президент ВГО «Наукове товариство інвалідів «Інститут соціальної політики», доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри ортопедагогіки та реабілітології НПУ ім. М.Драгоманова, Надія Майорова, заступник директора Всеукраїнської громадської організації «Коаліція захисту прав інвалідів та осіб з інтелектуальною недостатністю», Євгенія Синьова, президент Весеукраїнської громадської організації «Асоціація тифлопедагогів України», професор, завідувач кафедри тифлопедагогіки Інституту корекційної педагогіки та психології НПУ імені М. П. Драгоманова професор, Лідія Чекмарьова, директор Центру лікувальної педагогіки «Сонячне подвір’я», Ганна Любаренко, директор громадської організації «Відчуй», Юлія Соколова, маркетинг-менеджер представництва компанії Епсон в Україні, Ольга Свириденко, керівник відділу по роботі з закладами освіти і науки компанії Майкрософт та інші.

На основі проекту АРСЕНАЛ ІДЕЙ та існуючого досвіду музейних інституцій України планується розробити спеціальні методики роботи з дітьми та іншими особами з особливими потребами в музейних та культурно-мистецьких закладах.

 

Проведення серії тематичних круглих столів під назвою МУЗЕЙ, ВІДКРИТИЙ ДЛЯ ВСІХ дозволить здійснити ряд заходів з покращення ситуації навколо забезпечення прав на творчий та культурний розвиток людей з особливими потребами та стане стимулом активізації данного напрямку діяльності для інших мистецьких інституцій України.

 

Для інформації

Серію круглих столів започатковано у межах соціальної програми Інноваційного освітнього проекту для дітей та підлітків АРСЕНАЛ ІДЕЙ, завданням якого є привертання уваги суспільства до актуальних проблем у сфері захисту прав на творчий розвиток та позашкільну освіту, створення умов соціальної адаптації та ефективної інтеграції в суспільство дітей та підлітків з особливими потребами, надання можливості усім українським дітям стати учасниками захоплюючої дослідницької програми.

Освітній проект АРСЕНАЛ ІДЕЙ є соціально орієнтованим і благодійним для соціально вразливих груп. У межах проекту підготовлені спеціальні програми для окремих груп дітей та підлітків з особливими потребами – вадами зору, слуху, особливостями розумового розвитку та порушеннями функцій опорно-рухового аппарату.

Проект має стати не лише місцем впровадження інновацій, але й своєрідним дослідницьким майданчиком – за результатами соціальної діяльності проекту буде підготовлено серію тематичних заходів за участі організаторів, представників громадського сектора, партнерів та представників ЗМІ.

Новини

Запрошуємо Вас до участі у інтерактивному освітньому фестивалі АРСЕНАЛ ІДЕЙ з 26 по 30 вересня 2018 року у Мистецькому Арсеналі!

Пані та панове! Запрошуємо Вас до участі у інтерактивному освітньому фестивалі АРСЕНАЛ ІДЕЙ з 26 по 30 вересня 2018 року у Мистецькому Арсеналі!

Детальнiше »

Увага! Важлива інформація!

На нашу пошту в останні дні надійшло безліч прохань з приводу того, щоб продовжити конкурс.

Детальнiше »

Оголошення про Конкурс з відбору учасників Бюро змін «Дитяча Демократія»

Благодійний фонд «Мистецький Арсенал» та Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» оголошують КОНКУРС з відбору учасників Бюро змін «Дитяча Демократія»

Детальнiше »

Зустріч учасників всеукраїнської програми Арсенал Ідей Україна

20 грудня у Мистецькому Арсеналі відбулася зустріч учасників всеукраїнської програми Арсенал Ідей Україна, яка стартувала у 2017 році та передбачала створення у містах України постійно діючих освітніх платформ на основі досвіду реалізації проекту Арсенал Ідей у Мистецькому Арсеналі.

Детальнiше »

Простір рівних можливостей

Програма Простір рівних можливостей передбачає створення в Мистецькому Арсеналі відкритого соціального простору, який стане місцем комунікації та соціалізації дітей та дорослих з інвалідністю, забезпечить реалізацію їх прав на вільний доступ до культурних цінностей, знань та інформації.

Детальнiше »

II ФОРУМ НОВОЇ ОСВІТИ. Коли дорослі і діти говорять на рівних

З 5 до 9 квітня 2017 року в Мистецькому Арсеналі у рамках інтерактивного освітнього фестивалю «Арсенал Ідей» відбудеться ІІ Форум нової освіти, до участі в якому запрошуються школярі 8–11 класів.

Детальнiше »

Іноваційний освітній проект “АРСЕНАЛ ІДЕЙ” шукає свого візуального героя

Звертаємося по креативну допомогу до Вас та Ваших дітей! Освітній фестиваль “Арсенал Ідей” шукає свого візуального героя. Якщо у Ваших дітей є цікаві ідеї щодо того, як може виглядати образ нового персонажу, ми будемо дуже раді отримати їх. Чекаємо на цікаві пропозиції! На нашій офіційній сторінці у Фейсбук буде створено альбом, де ми розмістимо усі отримані роботи та імена юних художників. Автор найкращого малюнку отримає подарунок, а дизайнер проекту зможе використати вашу ідею для створення “обличчя” фестивалю Арсенал Ідей.

Детальнiше »

Інноваційний освітній проект “Арсенал Ідей” шукає свого візуального ГЕРОЯ

Друзі! Увага! Звертаємося по креативну допомогу до Вас та Ваших дітей! Інноваційний освітній проект “Арсенал Ідей” шукає свого візуального героя. Якщо у Ваших дітей є цікаві ідеї щодо того, як може виглядати “обличчя” нового персонажу, ми будемо дуже раді отримати їх. Чекаємо цікавих пропозицій!

Детальнiше »

Запрошуємо Вас до участі у ІІІ Освітньому фестивалі АРСЕНАЛ ІДЕЙ

Пані та панове! Запрошуємо Вас до участі у ІІІ Освітньому фестивалі АРСЕНАЛ ІДЕЙ з 5 до 9 квітня 2017 року у Мистецькому Арсеналі! АРСЕНАЛ ІДЕЙ – це креативний комунікативний простір у Мистецькому Арсеналі, щорічний міждисциплінарний фестиваль, що у ігровій інтерактивній формі презентує найкращі здобутки нових освітніх тенденцій, проектів та програм.

Детальнiше »

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИСТЕЦЬКИЙ АРСЕНАЛ» ПРОДОВЖУЄ СВОЇ ПРОЕКТИ

20 липня в Мистецькому Арсеналі відбулося засідання правління Благодійного фонду «Мистецький Арсенал». Його метою було підведення підсумків діяльності фонду за період з 2010 по 2016 рік, а також визначення завдань на майбутнє та обговорення співпраці між Благодійним фондом та НКММК «Мистецький Арсенал».

Детальнiше »

Клуб Друзів

17 лютого, під час відкриття виставки ВЕЛИКИЙ СКУЛЬПТОРНИЙ САЛОН 2011, Благодійний фонд «Мистецький Арсенал» оголосив про відкриття КЛУБУ ДРУЗІВ МИСТЕЦЬКОГО АРСЕНАЛУ.

Детальнiше »